Plotter Kağıdı

Plotter Kağıdı

Plotter Kağıdı

Plotter Kağıdı, Plotter Makinelerinde kullanılan kağıt çeşididir. Element Plotter, Plotter Kağıdı satışı yapmaktadır. Plotter kağıt ölçüleri ile kaliteli çözümler sunmaktadır. Plotter yazıcılarına uyumlu plotter kağıdı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Plotter Kağıtları

Günümüzde teknolojinin hızlı seyri, birçok sektörü bünyesine dahil etmektedir. Eskiden standart bir işleyişe sahip olan mesleklerin birçoğu, bugün işleri sanal ortama taşımışlardır. Öte yandan bu taşınmanın arka planında, sektörel olarak kullanılan cihazlar bulunmaktadır. Örneğin tasarım alanında oldukça etkili olarak kullanılan Plotter yazıcıları, birçok sektörü kendine bağlamıştır. Kelime olarak çizici anlamına gelen bu makineler; mühendislik, mimarlık gibi dallarda da sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca Plotter Makineleri birçok türde ve işlevde olduğu bilinmektedir.

Plotter kağıdı

Plotter Kağıdı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Söz konusu plotter makineleri, bilinen eski yazıcıların bir başka halidir. Özetle, grafik ve çizimlerin çıktısının alındığı yeni nesil bir yazıcıdır. Bu yazıcılar, modellerine ve baskı şekillerine göre çeşitli türlerde bulunmaktadırlar. Her plotter makinesi için ayrı bir plotter kağıdı kullanılmaktadır. Bu kağıtların boyutları, makinelerin boyutuna göre değişmektedir. Nitekim plotter kağıtları için bahsedilen modeller şunlardır, 90 lık plotter kâğıdı A1 plotter kağıdı. Elbette bu türlerin dışında da plotter kağıtları vardır. Fakat hangi kağıdın kullanılması gerektiğini, modele bakarak söylemek doğru olacaktır.

Plotter Kağıdı Bilgileri

Plotter kağıtlarının çeşitli türlerde olduğundan bahsedilmiştir. Bu kağıtlar, kaliteli ve özel baskılar yapmak için kullanılmaktadır. Bu kullanım yelpazesinde en fazla, dijital işlemlerden söz edilmektedir. Yani dijital olarak yapılan çiziler; mimarlık, mühendislik öğrencilerinin çizimleri öne çıkmaktadır. Plotter Makineleri'nin bu işlevsellikleri, sektörel bazda üretimlerin çıkmasına da sebep olmuştur. Nitekim endüstriyel yazıcılar, yine plotter kağıt ölçüleriyle kullanılmaktadırlar. Burada plotter yazıcı kâğıdı için özel baskı kağıtlarıdır demek doğru olacaktır.

Plotter Kağıt Çeşitleri

Plotter kağıtları rulo biçiminde satılmaktadırlar. Bu makineler özel kartuşlarla çalıştığı için, biraz da hassas makinelerdir. Dolayısıyla kağıtların, sisteme iyi yerleştirilmesi gerekmektedir. Öte yandan plotter kâğıdı 182 cm ebatlarında bir tür de mevcuttur. Bu kağıt türü, 90'lık kağıt türünden farklı olarak tasarlanmıştır. Her bir tip plotter kağıdı nın kullanım alanı farklıdır. Baskı yapılan plotter kağıtları genellikle A0'dan başlayarak sıralanmaktadırlar. Bununla beraber A+, B+ gibi kağıt seçenekleri de mevcuttur.

Plotter Kağıtları Kullanım Alanları

Plotter kağıtları için belirtilen plotter kağıdı ölçüleri birçok iş için kullanılmaktadırlar. Öncelikle plotter kağıtlarının oldukça ekonomik bir yapıya sahip oldukları bilinmektedir. Bu ekonomik kağıtlar mimarlık dahlinde; iç ve dış mekanların tasarımında kullanılmaktadır. Bununla beraber afiş, proje, reklam panoları ve araç kaplama gibi alanlarda da kullanılır.

Plotter kağıtları gerektiğinde, isteğe bağlı olarak renkli basımlar da yapmaktadırlar. Fakat normal yazıcılarda da olduğu gibi renkli baskıların kullandığı kartuş daha kıymetlidir. Plotter kağıtları gene olarak geniş boyutlu, baskı kağıdı tabaka ve rulo biçiminde satın alınırlar. Bir rulo, sürekli kullanım yapılırsa dahi uzun bir müddet gitmektedir. Dolayısıyla plotter makinelerinin kağıtları için ekonomik bir profilden bahsetmek mümkündür. Özetle sektörel bazda iş yapan ve çizimle uğraşan müşterilerin, plotter makinelerini, kağıtlarını almaları faydalı olacaktır.

plotter servisi ve plotter mürekkep içeriklerine de ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz.